Veel näiteringi tegemistest

Me kodulehel on teatrirubriigis võimalik saada ülevaade lavastuste ettevalmistamisest aastate kaupa, eraldi rubriik on lavastuste videotel ja fotodel ning suvelaagritel. Lisaks tavaliselt kevadele ja jõuluajale langenud esietendustele ja suvistele teatrilaagritele oleme osalenud kevaditi kooliteatrite festivalidel ja maakonna näitemängupäevadel.

Meenutab Ruth Linnard
(2020. aasta mais)

Kiikla laulu- ja näitering Käbid ja Kännud on alates 2010. aastast osalenud Ida-Virumaa kooliteatrite festivalil. Võib uhkusega öelda, et meid teatakse kui rõõmsameelset mängu ilu nautivat seltskonda. Kooliteatrite festivalil osaleb mõistagi see noorem osa näiteringist. 

Aga ka kännud on end näidanud, osaledes maakondlikel täiskasvanute näitemängupäevadel. Näiteks 2019. aasta kevadel mängisime Kiviõli rahvamajas katkendit „Nukatuka metsarahvast“. Margus Abel ütles oma kommentaaris, et see on klassikaliselt hästi lavastatud lasteetendus, kus iga uus tegelane juhatatakse sisse lauluga.

Kiikla näitlejad on samuti võõrustanud Ida-Virumaa täiskasvanute näitemängutruppe.  2012. aastal Kiiklas toimunud näitemängupäeval osales viis truppi, kelle vahel jagati osadeks Kotzebue näidend „Wirrwarr“ (video; galerii), mida siis kordamööda ette kanti. Külaliseks oli Rakvere teatri näitleja Eduard Salmistu, kes hiljem nähtut kommenteeris ja nõuandeid jagas. 

2018. aastal Kiiklas toimunud maakondlikul näitemängupäeval oli teemaks “Punamütsike“, mida eri žanris esitati. Aseri näitering tutvustas “Punamütsikese” lugu kirjandusklassika kaudu, Avinurmel oli romantiline lugu, Kiikla kändudel kriminaalne ja käbidel ei midagi  kriminaalset. Iisaku esitas katkendi oma töösolevast näidendist ja kahjuks pidi viimasel hetkel kõrvale jääma Jõhvi projektitrupp. Näitleja Üllar Saaremäel, kes saalis etendusi jälgis, jagus kiidusõnu kõigi etteastete kohta ja kuna kõik see toimus 1. aprillil, rääkis ta lisaks lõbusaid seiku oma näitlejateest.

Üllar Saaremäe kohta on kiiklalastel ette näidata ka 2015. aastast lõbus video sellest, kuidas Aseri rahvamajas toimunud maakondlikul harrastusnäitlejate koolituspäeval  “Naksitrallide” lavastuse proovi tehti. Juhtus nii, et kui kõik trupid olid ette mänginud katkendi oma näidendist, jäi lavale viimane ehk siis Kiikla trio, kelle episoodi koos viimistlema asuti. Üllar Saaremäe, keda ma näitlejana väga hindan, jagas meile kasulikke näpunäiteid, tehes seda ääretult muhedal ja samas delikaatsel moel. Pealtvaatajad naersid külma saali soojaks ja kõige rohkem nautisime toimunut meie kolm ehk siis Kristjan, Rene ja Ruth.

Lisaks maakondlikele näitemängupäevadele oleme Kiiklas korraldanud teatripäevi, kuhu oleme kutsunud esinema harrastustruppe teistest piirkondadest. 2010. aastal oli külas Kunda huviteater Tiit Alte juhendamisel, kes esitas Turgenevi näidendi „Kust õhuke, sealt käriseb“. Kiiklat esindas Maadaami teater Kotzebue näidendiga „Õepoeg“ (galeriivideo). Pärast etendust mängiti üheskoos maha üks korralik mõrvamüsteerium (galerii), kus ohvriks osutus ei keegi muu kui kirjanik Kotzebue. 

2011. aasta teatripäev oli eriti lustakas. Külalisnäitlejad Lätist kehastusid nunnadeks, tehes seda üsna vallatul moel. Kohtla-Nõmme huviteater esitas „Vigaseid pruute“ vanas klassikalises võtmes, kus pruute mängisid mehed. Kiikla maadaamidel olid jälle neile omasel moel naised meeste rollis. Tehes seda kohati nõnda veenvalt, et „Ahjualuse“ nimitegelane  kogus pärast seda, kui kokk  kulbi vastu lauda puruks lõi, tükk aega julgust, enne kui jälle ahju alt välja pugeda julges. Pärast etendust oli kavas filmiteemaline fotojaht rahvamajas, mille tulemuseks oli hulk kõnekaid leidlikult lavastatud fotosid.

Lisaks maakondlikele näitemängupäevadele oleme ühel korral osalenud ka külateatrite päeval Jõgevamaal Sadalas, kus 2016. aastal olime etendusega “Hiiglane ja printsess” ainsana Ida-Virumaad esindamas. Loodetavasti leiame tulevikuski endas julgust osaleda üle-eestilistel harrastusteatrite päevadel.