Esitamine 1.-31.01.2021, valimine 8.-28.02.2021, võitja selgumine 14.03.2021
Aitäh kõikidele esitajatele ja valijatele! Kiikla muinasjutuküla tänusõnad Lasteekraanile väga hea koostöö eest!

PAREMUSJÄRJESTUS,
Lõpphääletusele jõudis 25 tegelast

1. SAABASTEGA KASS muinasjutust “Saabastega kass” (2. variant)
2.-3. TUHKATRIINU muinasjutust “Tuhkatriinu” (2. variant)
2.-3. REINUVADER REBANE – tegutseb paljudes Eesti muinasjuttudes
4. KAUNITAR muinasjutust “Kaunitar ja koletis”
5. KRATT – tegutseb paljudes Eesti muinasjuttudes
6.-7. KAKUKE muinasjutust “Kakuke”
6.-7. VANAPAGAN – tegutseb paljudes Eesti muinasjuttudes

8. PUNAMÜTSIKE muinasjutust “Punamütsike”
9. VÄIKSEIM KITSETALL muinasjutust “Hunt ja seitse kitsetalle”
10.-12. NAHV-NAHV muinasjutust “Kolm põrsakest”
10.-12. SIIL muinasjutust “Siili ja jänese võidujooks”
10.-12. VAESLAPS muinasjutust “Vaeslaps ja talutütar”
13. LUMIVALGEKE muinasjutust “Lumivalgeke”
14.-16. HUNT muinasjutust “Punamütsike”
14.-16. NOORIM TÜTAR muinasjutust “Kullaketrajad”
14.-16. REHEPAPP – tegutseb paljudes Eesti muinasjuttudes
17.-18. GRETE muinasjutust “Hans ja Grete”
17.-18. OKASROOSIKE muinasjutust “Okasroosike”
19. AHJUALUNE muinasjutust “Ahjualune”
20.-21. HUNT muinasjutust “Kolm põrsakest”
20.-21. VAHVA RÄTSEP muinasjutust “Vahva rätsep” (1. osa2. osa3. osa4. osa)
22.-23. VASKUSS muinasjutust “Ööbik ja vaskuss”
22.-23. KULDKIHAR muinasjutust “Kuldkihar ja kolm karu”
24.-25. KULDKALA muinasjutust “Kuldkalake” (2. variant)
24.-25. VÄIKE PEETER muinasjutust “Suur Peeter ja Väike Peeter

 

KKK ehk KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED


Millised on lemmikmuinasjututeglase valimise ajad?

1. samm
Lemmikmuinasjututegelasi saavad kõik soovijad esitada lasteekraan.err.ee lehel 1.-31. jaanuarini 2021.

2. samm
Populaarsemate esitatud lemmikmuinasjututegelaste seast valitakse rahvahääletuse käigus välja suuremad lemmikud lasteekraan.err.ee lehel 8.-28. veebruarini 2021. Kasutame muinasjututegelaste juures ka teie esitatud põnevamaid põhjendusi, miks just see või teine tegelane võiks olla parimaks valitud.

3. samm
Eesti rahva lemmikmuinasjututegelase avalikustamine – Ida-Virumaal Alutaguse vallas Kiiklas toimuval muinasjutupäeval 14. märtsil 2021.

NB! Esitajate ja hääletajate vahel loositakse välja Lasteekraani ja Kiikla muinasjutumaa välja pandud auhindu

Milline on lemmikmuinasjututegelane?

Ta võib olla tavaline inimene: nt vahva rätsep, kuri kuningatütar, vaeslaps.

Ta võib olla inimene, kel on imepärased omadused: nt Pöial-Liisi, Väike Mukk.

Ta võib olla väljamõeldud tegelane: nt kratt, merineitsi, tinasõdur vms.

Ta võib olla loom: nt rebane, inetu pardipoeg, saabastega kass vms.

Ta võib olla taim: nt naeris, tulipunane lilleke jt.

 

Kuna üht tegelast (nt rebast) on mitmes muinasjutus, siis soovime, et tooksite ära, millises muinasjutus ta teile meelde jäi.

 

NB! Palun ärge pakkuge muinasjututegelaste sekka nt Lottet, Sipsikut, Pipit, Karlssonit vms vahvat lastejututegelast. Kui muinasjuttude konkurss läheb edukalt, siis korraldatakse kindlasti kunagi ka lemmiklastejututegelaste konkurss. Ja kui see ka edukalt läheb, siis võib korraldada näiteks lemmikmultikategelase valimise konkursi.

 


Millistele tingimustele vastab muinasjutt?

Muinasjutt on lugu, millel reeglina pole kindlat autorit või on tal autor, kes on kokku kogunud rahva seast muinasjutud või on kirjutanud kunstmuinasjutu ehk jutu, mis vastab muinasjutu tunnustele.

 


Millised on muinajutu tunnused?

* Kindlad algus- ja lõpulaused (“Elas kord…”, “Kuskil maal…”, “Kui nad surnud ei ole…”, “Sõin ja jõin seal minagi, kõhtu ei saanud midagi…”, “Seitsme maa ja mere taga…”).

* Oluliste sündmuste rõhutamine mitmekordse kirjeldamise kaudu (3 päeva tuleb võidelda, 3 takistust ületada).

* Sümboolsete arvude 3, 7, 9, 12 esinemine (kolm osavuskatset, seitse pöialpoissi, kaksteist venda).

* Imeesemed (seitsmepenikoormasaapad, võlukübar).

* Muinasjutu lõpp on õnnelik: headus võidab ja halb saab teenitud karistuse.

 


MUINASJUTTUDE LIIGID

Muinasjutud võib jagada nelja rühma: loomamuinasjutud, imemuinasjutud, tõsielulised muinasjutud ja kunstmuinasjutud.

 


LOOMAMUINASJUTUD

Loomamuinasjuttudes on loomad isikustatud: nad kõnelevad ja tegutsevad nagu inimesed.

Iga loom on mingi iseloomu või tegelase sümbol.

Eesti muinasjuttudes on sagedamini esinevad tegelased

rebane (salakaval, kaval, nutikas),

hunt (rumal, ahne),

karu (tugev),

jänes (kaval, kiire, arg).

Eesti muinasjuttudes esineb ka mitmeid linde: kaaren, ronk, harakas, vares.

 


IMEMUINASJUTUD

Imemuinasjuttudes on fantaasial suur osakaal. Sündmustik on üleloomulik, väljamõeldud.

Tegelased omavad imelisi, üleloomulikke võimeid.

Kasutatakse esemeid, millel on imettegevad võimed.

Eesti imemuinasjuttudes on imetegelased kratid, pisuhännad, koerakoonlased – need tegelased arvatakse negatiivsete tegelaskujude hulka.

Positiivsed tegelased on haldjad, merinäkid, murueided ja nende tütred.

 


TÕSIELULISED MUINASJUTUD

Nende muinasjuttude tegevus areneb üldiselt tõsielu piirides.

Inimene, kes neis muinasjuttudes tegutseb, on tavapärane, sageli vaene, kuid arukas.

Üks selle muinasjutu tuntuim motiiv on “karjapoisist kuningaks”.

 


KUNSTMUINASJUTUD

Need on muinasjutud, mille autoriteks on kirjanikud, kes kasutavad kirjutamisel teadlikult muinasjutu vormi.

 

Kasutatud allikad

* http://muinasjutud.weebly.com

* http://www.folklore.ee/era/teema/muinasjutt.htm 

* http://www.folklore.ee/muinasjutt/ 

* https://et.wikipedia.org/wiki/Muinasjutut%C3%BC%C3%BCp

* https://www.luts.ee/arkaadia/

** https://www.luts.ee/arkaadia/?q=taxonomy/term/279

** https://www.luts.ee/arkaadia/?q=taxonomy/term/2162

** https://www.luts.ee/arkaadia/?q=muinasjutud

* https://miksike.ee/docs/lisakogud/svetlana_kass/tooleht_7kl_muinasjutt.htm

 

 

Lõpptulemuste teatamine ja auhindade loosimine hääletajate vahel

Lasteekraani kõhukotid võitsid Rennu Toots ja Signe Ilmjärv
Saabastega kassi nuku võitis Emily Sofie Säär
Tuhkatriinu nuku võitis Simona Jürna
Rebase nuku võitis Matti Luik
Muinasjutuprogrammi 10-le võitis Monika Urb.

Auhindade loosimine tegelaste esitajate vahel

Lasteekraani sussikotid võitsid: Lovise Heinsaar, Kirke Maripuu ja Andrek Valdur.
Lasteekraani vöökotid võitsid: Sten Martin, Mirtel Adamson ja Tristan Linnard.
Muinasjututegelase mänguasja võitsid Annelii Peikolainen, Kristiina Feodorov, Mia Madelene, Pärtel Taan, Maria Peetson, Kristofer Lai ja Eliise Näks.
Käpiknukud võitsid Birgit-Triin Kajak, Anette Rand, Mihkel Põlder, Mai Arujõe, Carolina-Kaisa Häelme, Marta Põlder ja Maarja Veskimägi.
Muinasjuturaamatupadja võitsid: Asta Liivak, Merilin Põllupüü, Martiina Viil, Ralf Sander, Nikita Gretšin, Viktor Rakitin ja Elza Salumets.
Eriauhinna võitsid: Marju Toom, Brandon Vaab ja Rene Ziugman.
Muinasjututeki parima põhjenduse eest võitis Mirtel-Mia Männisalu.
Tädi Ruthi auhinna võitis Gustav Habakukk.