MAADAAMI KÄSITÖÖPROJEKTID

Projektide elluviimiseks on toetust saadud Mäetaguse vallavalitsuselt, kohaliku omaalgatuse programmist ja kultuurkapitalilt.

2007
Maadaami käsitöökursus

Projekti käigus õpetati lapitehnikat, tekstiilimaalimist, pehmete mänguasjade õmblemist. Õpetajateks olid MTÜ Maadaam liikmed, kes ise on neid tehnikaid harrastanud ning praktilise töö käigus omandanud vilumuse. Õppisid ka õpetajad, kuna projekti raames hangiti uut ja huvitavat kirjandust ning hangitud materjalid inspireerisid tegema uut ja huvitavat käsitööd. Kõik osalejad said valmistada endale ilusaid esemeid: peamiselt lapitehnikas padja, pajalapi,  siidisalli, pehme mänguasja, kohvikannusoojendaja, koti. Kuid oli ka huvitavaid leide, neist põnevaim oli siidimaalitehnikas põll kombineerituna lapitehnikaga. Projekti läbiviimise aeg oli paindlik ja andis võimaluse leida kõigile sobivaim aeg õmblustööks. Osalejate vanus oli väga erinev: kõige noorem 9aastane, vanemad aga pensioniealised. Toimus loovustreeningu  koolitus HAL- koolituselt, mille käigus õpiti arendama oma loovust.

2009
Maadaam tutvub ja tutvustab

Külastati Riia lapitööfestivali, kuhu saadeti ühistöösse ka oma lapimotiivid.

2010
Tekstiilid taaskasutusse

Projekti käigus toimusid taaskasutusel põhinevad käsitöökursused: portselanpeaga nuku valmistamine ning 5 lapitehnikal ja taaskasutusmaterjalidel  põhinevat õppepäeva. Taaskasutusteemad jagati viie inimese vahel, kes vastavalt oma teemale õmblesid valmis kolm toodet: koti, seinavaiba ja ühe vabalt valitud eseme. Koolituspäeva alguses tutvustasid läbiviijad tehtud töid, mille järel said huvilised ise töövõtteid proovida. Teemad olid „Šarmantne šenill”, “Lapikotist imemaale”, „Suvised siidimustrid jaanuaris”, “ Vana pintsaku uus elu”, “ Kõik kampsunist”.

2011
Riidelapist lapiriideks

Kuus lapitööga tegelejat valmistasid lapitööst üle jäänud riidetükkidest lapiriided ja korraldasid õppepäevad, kus näitasid valminud töid ja selgitasid tööprotsessi. Koos õppepäevadel osalejatega valmistati lapitükkidest liimiriidele tülliga läbi õmmeldud ruudud, millest hiljem valmis ühine lapitöö. Toimus kõladega kudumise õppepäev.

2011
Maadaami käsitöö ja teatritegevuse edendamine

Juunis viidi Käsmus läbi 2päevane näitlejameisterlikkuse koolitus. Esimesel päeval tuli osalejatel lahendada mitmeid loovust arendavaid ülesandeid ja lavastada etüüde. Teisel päeval lavastati ja  filmiti lühike näitemäng. Juulis osaleti Lätis Biksere meistrite päeval, kus esineti isetegevuskavaga ja õpetati lätlastele kõladega kudumist, teisel päeval kohtumisel läti käsitöömeistritega õpiti selgeks uus tehnika – abiraamil suurräti nõelumine.

2012
Südamlikud nukud

Projekti käigus õpiti viltimise teel taastama vana mänguasja ning valmistama ise nukke. Tutvuti nukukunsti traditsioonidega, õpiti voolima nuku pead ja valmistama oma autorinukku. Külastati Tallinna nukukunsti maja ja osaleti kogenud nukumeistri koolituspäeval Kiiklas. 

2012
Maadaami käsitöölaager

Maadaami käsitöölaager toimus Käsmus. Õpiti selgeks käsitöökarpide valmistamine. Õpetajaks oli MTÜ Maadaam liige Tiina Kivil, kes oli varem oskuse omandanud karbikursusel ja end praktikas täiendanud. Paralleelselt karpide valmistamisega kooti kahe raamiga mohäärsalle.

2013
Kutsume meistri külla

Toimusid käsitöö-õppepäevad, kus oli õpetamas käsitöömeister Külli Kroon kunstnikunimega Karnaaks. Õpiti traaditööde põhitõdesid, kivide raamimist traadist pitsiga, polümeersavist rahvuslike prosside valmistamist ja pildi ülekandmist savile. Kirjanduse ja Youtube’i vahendusel õpiti iseseisvalt paeltikandit.

2014
Käsitööõppereis

Toimus käsitööõppereis Muhu saarele ja Saaremaale. Muhu käsitööseltsiga oli meil esimene kokkusaamine ja ühine õpituba 2013. a Kiikla rahvamajas, vastukülaskäigul jätkasime muhu tikandi õppimist otse meistritelt ning õpetasime omalt poolt tehnikat, millega ei olnud võõrustajad varem tutvunud. Muhu muuseumis saime ülevaate sealsete rahvarõivaste ajaloost ja vaatasime näitust etnograafiliste elementide kasutamisest taaskasutuses. Angla pärandkultuurikeskuses tutvusime sealsete kogemustega käsitöö-töötubade läbiviimisel ja korraldamisel. 

2015
Läbi klaasi

Töötubade sari, kus tutvustati klaasitöö võtteid. Külastati Järvakandi klaasimuuseumi ja osaleti klaasipuhumise töötoas. Toimusid järgmised töötoad: fusing-ehted, klaasisöövitus, tiffani mosaiik, klaasisulatustehnikas pilt. Projektijuht oli Tiina Kivil.

2015 Käsitööõppereis

Käsitööõppereis Hiiumaale, kus osaleti käsitööseebi töötoas, külastati Suuremõisa klaasikoda, kus perenaine tutvustas oma töid ja õpetas lihtsamaid töövõtteid, Heltermaa käsitöömaja ja Kärdla käsitööpoodi, kus esindatud ehe Hiiu käsitöö. Õhtul vaadati kohaliku rahvateatri etendust “Hundimõrsja”.

2016
Teeme näpud villaseks

Projektis osalejad tutvusid põhjalikult mitmete villatöödega, õpiti oma ala meistritelt ja eksponeeriti valminud töid näitusel. Projekti käigus tegid koos käsitööd eri põlvkondade esindajad, sama liitis projekt ka erinevate piirkondade käsitööhuvilisi. Õpiti nõelviltimist, vilditi susse ja villaseepe, värviti taimedega lõnga, valmistati lõngast ja käsitöövildist nukke ja mänguloomi, katsetati viltimislõngast kudumist-vanutamist ja  erinevate abivahenditega kudumist. 

2016
Käsitööõppereis

Toimus käsitööõppereis Järva- ja Pärnumaale, kus osaleti vitspunutiste töötoas ja külastati avatud talude päeval käsitööga tegelevaid talusid. Käsmus toimus kahepäevane käsitöölaager, kus õpiti punumistehnikaid sealsetelt käsitöötegijatelt ning jagati võõrustajatele oma oskusi.

2017
Ideest tooteni, tootest turuni

Korraldati tootearenduskoolitus, et näha võimalusi juba valmis toodete arendamiseks. Käsitöötegijad said võimaluse omavaheliseks suhtlemiseks ja koostööks. Külastati Tartu aparaaditehase loomelinnakut, õpiti vahanikerdamist ja pastelde valmistamist.

2018
Uued tehnikad käsitöömaailmas

Õpiti tundma uusi käsitöötehnikaid ja -materjale. Toimusid  töötoad, kus meistrite juhendamisel valmisid mixed media tehnikas märkmik, alkohoolsete tintidega lõuend,  scrapbooking-minialbum ja pildiraam. Projektijuht oli Tiina Kivil.  

2019
Külapäevade käsitöö-töötoad

Puidust mälestusmedalid paberlilledest kaunistustega, koostöös Läti külalistega mosaiiktehnikas plakat, jutenööriga kaunistamise tehnika.