Hea mõte igasse päeva
Mäetaguse Elu, september 2004 (9/109)

Ajal, mil raadioeerter helises abipalvetest annetada raha Kiikla lastekodu heaks, mõtlesid Kiikla noored, et neilgi kuluks veidi lisaraha ära. Nemad otsustasid siiski raha teenida vanal klassikalisel viisil, s.t. tööd tehes. Otsisime välja ühe kevadel kirjutatudm projekti, mis küll kahjuks maakonna alaeaiste komisjoni projektikonkursil väljavalitute hulka ei sattunud. Nii sai rahvamaja juures alguse noorte töö- ja puhkelaager “Hea mõte igasse päeva.” Head mõtted seisnesid selles, kuidas vanast ja kulunust midagi uut ja pilkupüüdvat teha. Ega meiegi ilma abita toime ei tulnud, sest oli vaja teha kulutusi värvide, laki jms. tarbeks. Õnneks elame vallas, kus noorte algatusi alati toetatakse. Töö käis kahel rindel. Poisid seadsid rahvamaja huuvis sisse “toolitöökoja”, kus Kristo juhendamisel ja kamandamisel vanadest koolitoolidest stiilsed köögisistmed said. Enne kui tooilid meeleoluka värvikihiga kaeti, oli mitu päeva kõvasti lihvmist, kruvimist, pahteldamist. 

Tüdrukutel oli samal ajal kuhjaga loomingulist tegevust, sest nägusad suveniirid tuli teha sellisest materjalist nagu klaasitükid, vana mööbli tagant kangutatud papp, kips, kivid, purgid ja pudelid. See materjal oli nii põnev, et üsna mitmed jätkasid päevast tööd veel õhtul koduski.

Kui lõbusad ja huvitavad need ühiselt veedetud päevad olid, jäägu noorte otsustada. Põlvkond vanemana nautisin mina iga päeva ennast kontvõõrana tundmata ning soojendasin end nende naeru ja hea tuju paistel.

Lisaks tööpäevadele oli kavas üks ühiselt veedetud puhkepäev, mille peale pikka arutamist otsustasime veeta Lääne-Virumaal. Nii palju takistusi, kui sellele tuli, suudavad küll vaid noored oma lõputu optimismiga naerdes taluda. Algselt 13. ja reedele kavandatud sõit jäi meil ära remonti läinud bussi pärast. Uus kuupäev paika pandud, otsustasime samal hommikul siiski jalgratastega grilli- ja kalapüügiretkele minna. Vihm, mis meid hommikul tervitas, rikkus sellegi plaani. Vorstid läksid kodusesse rahvamaja praeahju, kalapüük asendati koroona ja internetiga.

Mõned päevad hiljem sai tehtud ka väljasõit, mis viis meid Rakveresse ja Neerutisse. Elamusi oli mitmesuguseid, kõige võimsam aga meid lõputult jälitav vihm, mida noored sel päeval täielikult eirasid. 

Projekt “Hea mõte igasse päeva” sai punkti pühapäeval, kui Kiikla lastekodu tegijad ja heategijad kutsisid huvilisi kiikla mõisa parki kontserdile. Läksime meiegi oma valminud töödega – vaatama, kuulama, näitama, teenima … Olime meiegi mõnes mõttes lastekodu toetajad, olles eelmisel päeval kontserdipaigale luudade ja prügikottidega puhtust lisanud. Rikkust taskusse sai natukene, hinge kuhjaga.

Projekt lõppes, head mõtted mitte. Ees on pikad sügisõhtud, Kiikla kandi noored saavad rahvamaja katuse all kokku uutes ühistes ettevõtmistes ja kui kunagi lastekodusse elanikud saabuva, on nemadki teretulnud.

Ruth LINNARD